Płyty meblowa – rodzaje i właściwości

Płyta meblowa to świetny materiał do produkcji mebli i zabudowy. Mimo że meble z litego drewna wyróżniają się szykiem i elegancją, są też drogie (czasem wręcz niebotycznie), a do tego ciężkie i często wymagają uciążliwej, szczególnej pielęgnacji z użyciem specjalistycznych środków chemicznych.

W odróżnieniu do nich meble wykonane z płyty meblowej są bardziej przystępne, tańsze i znacznie praktyczniejsze w użyciu. Dzięki temu stały się też bardziej popularne. Wybór płyt meblowych jest ogromny, dostępne są bowiem płyty paździerzowe, sklejki, płyty pilśniowe i płyty wiórowe. Każde z nich wyróżniają się nieco innymi parametrami i właściwościami.

Jedną z płyt meblowych jest płyta wiórowa. To popularny rodzaj wykorzystywany w budownictwie i meblarstwie. Produkuje się ją ze sprasowanych drzewnych wiórów, które połączone zostały klejem syntetycznym. Dostępne są zarówno płyty jedno- jak i wielowarstwowe. Ich powierzchnia może być szlifowana, a także oklejana fornirem lub pokrywana lakierem albo laminatem.

Innym rodzajem jest płyta paździerzowa, którą wykorzystuje się przede wszystkim w meblarstwie, aczkolwiek korzysta się z niej także w budownictwie jako materiał izolacyjny. Płyta paździerzowa powstaje w wyniku spojonych ze sobą klejem syntetycznym w wysokiej temperaturze oczyszczonych paździerzy lnianych lub konopnych. Są wyjątkowo gładkie i należy przechowywać je w odpowiednich warunkach.

Popularną płytą meblową jest też płyta pilśniowa. To surowiec doskonały do produkcji mebli, jak i paneli podłogowych. Wykonana jest z drobnego drewna podczas procesu spilśniania i formowania rozwłóknionej tkanki drzewnej we właściwych warunkach temperaturowo-ciśnieniowych. Drobne drewno spajane jest przy pomocy kleju syntetycznego. Płyta pilśniowa jest odporna na wysoką lub niską temperaturę, a także wilgoć.

Płytami meblowymi są także płyta HDF (z ang. High Density Fibreboard), MDF (Medium Density Fibreboard), LDF (Low Density Fibreboard) i sklejka. Najtwardszą z nich jest HDF, która cechuje się także niezwykle wysoką gęstością (wyższą niż w drewnie). Płyta MDF jest za to niezwykle elastyczne i łatwe w kształtowaniu. A płyta LDF jest miękkim materiałem, który najlepiej sprawdza się w roli materiału bazowego do produkcji poszyciowo-izolacyjnych.

Kategoria: remont, dom