Co warto zobaczyć w Gdańsku i Gdyni?

Trójmiasto to bez wątpienia jeden z najciekawszych regionów Polski. Położenie tej aglomeracji sprawia, że jest to fantastyczne miejsce do spędzania wczasów. Z jednej strony możemy się wybrać nad morze, a z drugiej podziwiać atrakcje i bogate dziedzictwo kulturowe tego obszaru. Zarówno w Gdańsku jak i w Gdyni można znaleźć wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Z jednej strony są to historyczne budynki, z drugiej nowoczesne atrakcje wydarzenia kulturalne. Nie ma zatem znaczenia to, czego ktoś akurat szuka. W Trójmieście z pewnością nie będzie się nudził.

Najciekawsze propozycje Gdańska – moda na zwiedzanie

Gdańsk przez wieki był dla Polski “oknem na świat” i głównym portem morskim. Równocześnie było to miasto wielokulturowe, z silną społecznością nie tylko polską, ale i niemiecką. Oprócz tego w dawnych wiekach miasto słynęło ze swojego bogactwa, było bowiem jednym z najważniejszych portów handlowych w całym Bałtyku. Dzięki temu dziś możemy tu podziwiać mnóstwo przykładów pięknej, dawnej architektury.

Miasto zostało bardzo poważnie zniszczone podczas II wojny światowej i utraciło ogromną część swojego dziedzictwa kulturowego. Na szczęście powojenne władze Polski zdecydowały się na jego szczegółową odbudowę.

Główną częścią turystyczną Gdańska jest tak zwane Główne Miasto. Znajduje się tutaj wiele najsłynniejszych zabytków, świadczących o bogatej przeszłości Gdańska. Najlepiej zacząć swoje zwiedzanie od przejścia Drogą Królewską, na której napotkamy wiele sławnych obiektów. Oprócz licznych kamienic zobaczymy tu m.in. ratusz miejski, będący wspaniałym połączeniem gdańskiego gotyku i renesansu.

Jako ważny port handlowy Gdańsk słynie też ze swoich spichrzów. Te proste z pozoru budynki stanowią wyjątkowe świadectwo bogatej przeszłości tego miejsca. Warto zwracać też uwagę na inne obiekty charakterystyczne dla dawnych miast portowych, takie jak młyny czy słynny żuraw, służący niegdyś do załadunku i rozładunku towarów.

Co warto zobaczyć w Gdyni?

Gdynia jest miastem z nieco inną historią. Pomimo tego, że osada istniała tutaj od wielu wieków, właściwe dzieje znanej nam dzisiaj Gdyni zaczynają się dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. To wtedy właśnie władze Polski, niezadowolone z braku całkowitej kontroli nad Gdańskiem, podjęły decyzję o zbudowaniu drugiego miasta portowego. Przyświecała temu jedna idea – odrodzona Polska potrzebuje dużego portu morskiego, aby móc konkurować z Niemcami również na wodach. Rozbudowany port był również konieczny do handlu zagranicznego.

Wkrótce rozpoczął się intensywny rozwój miasta. O ile w 1926 roku Gdynia liczyła zaledwie około 12 tysięcy mieszkańców, o tyle w przededniu II wojny światowej mieszkało tu prawie 130 tysięcy osób. Większość atrakcji jakie możemy tutaj oglądać jest w różny sposób związana z morzem oraz Marynarką Wojenną. Na uwagę zasługują przede wszystkim tutejsze muzea. Dla miłośników tego rodzaju sił zbrojnych ogromną atrakcją będzie Muzeum Marynarki Wojennej. Miejscem wartym odwiedzenia jest również tutejsze Akwarium, w którym można podziwiać mnóstwo przedstawicieli podwodnych gatunków.