Czy istnieje szansa na szybkie zakończenie wojny na Ukrainie?

Od kilku tygodni świat opanowały doniesienia o konflikcie jaki wywiązał się na terytorium Ukrainy, która została zaatakowana przez Rosję. Choć od dawna mówiło się o tym iż Rosja może zaatakować Ukrainę w każdej chwili, wszyscy zostali zaskoczeni rozpoczętym nad ranem nalotem. Z doniesień mediów i niezależnych źródeł wynika że plan rosyjskiej inwazji miał zostać zakończony nie później jak 15 dni po jej rozpoczęciu. Tak się jednak nie stało. Ukraina uzyskała wsparcie i ogromną pomoc ze strony zarówno krajów Europy, jak również Stanów Zjednoczonych. Pomo militarna, finansowa oraz wsparcie w postaci przyjmowania ogromnej liczby uchodźców, jak również zacięta walka i obrona Ukrainy przez jej wojska, a także mieszkańców sprawia, że Rosja na ten moment nie znajduje się na wygranej pozycji. Dodatkowo Białoruś, która jest sojusznikiem Rosji, również nie włączyła się do konfliktu, pozostawiając jakoby rosyjskie oddziały samym sobie. Cały świat z niepokojem patrzył na rozgrywającą się tragedię i zaplanowany, brutalny atak ze strony Putina, jednak ku zaskoczeniu wszystkich okazuje się, że Rosja wcale nie jest taką militarną potęgą jakiej się spodziewano. Żołnierze popełniają masę błędów, a także dobrowolnie się poddają, chcąc uniknąć śmierci, ale również nie rozumiejąc w czym tak na prawdę uczestniczą. Wielu rosyjskich żołnierzy jest nieprzygotowanych i nie wyszkolonych nawet w stopniu minimalnym, przez co dochodzi do sytuacji w których ukraińskie wojska, a także ludność cywilna są w stanie odeprzeć natarcie. Czy istnieje jednak szansa na wycofanie się Rosji? Pozostałe informacje.

Rozmowy dyplomatów

Do tej pory przeprowadzono już cztery rozmowy dyplomatów które odbyły się na neutralnym gruncie, jednak dotychczas nie przyniosły żadnych efektów. Obiecywane przez Rosję korytarze humanitarne oraz korytarze które miały być ratunkiem i możliwością ucieczki dla ludności cywilnej, nawet po ustaleniach, niejednokrotnie były blokowane i ostrzeliwane, przez co zginęło wiele niewinnych ludzi. Niedotrzymywanie danego słowa przez Rosję to jednak nie wszystko. Warunki stawiane przez wydelegowanych przez Rosję dyplomatów, dla Ukrainy są nie do przyjęcia. Dodatkowo straszenie całego świata użyciem broni nuklearnej sprzyja powstawaniu nowych niepokojów i obaw w całej Europie. Dla Rosji zacięta walka Ukrainy to olbrzymi cios, którego się nie spodziewali. Czy istnieje jednak szansa na wycofanie się wojsk rosyjskich i zakończenie tej brutalnej napaści? Z pewnością można już w tym momencie powiedzieć, że Rosja nie wyjdzie z tej wojny bez zszarganej opinii. Cały świat potępia działania jej przywódcy i przeciwstawia się konfliktowi. Rosyjska gospodarka już teraz mocno ucierpiała i będzie to miało długofalowy efekt nie tylko dla oligarchów, ale przede wszystkim dla zwykłych obywateli. Żądania jakie stawia Rosja są dla Ukrainy nie do zaakceptowania, choć ta ciągle stara się prowadzić pokojowe rozmowy dążące do zakończenia wojny.

Czy istnieje ryzyko wybuchu III wojny światowej?

Tuż po rozpoczęciu przez Rosję ataku na Ukrainę, cały świat zadrżał z obawy o rozprzestrzenienie się tego konfliktu na pobliskie kraje. Polska będąca zarówno członkiem NATO jak i Unii Europejskiej oraz mająca za sojusznika Stany Zjednoczone znajduje się w miarę bezpiecznej pozycji. Co prawda straszenie przez Rosjan użyciem broni nuklearnej oraz prowadzone walki i zdobycie elektrowni w Czarnobylu przez rosyjskie wojska nie napawa optymizmem, o tyle zachód jest jednogłośny w tej sprawie. Jeśli Rosja zechce użyć broni nuklearnej lub będzie istniało wysokie ryzyko przeprowadzenia umyślnego ataku i uszkodzenia reaktorów w byłej elektrowni atomowej NATO podejmie odpowiednie kroki i włączy się w konflikt. Na tym etapie możemy jedynie mieć nadzieję na pokojowe rozwiązanie konfliktu i dojście do porozumienia przez dyplomatów obu krajów. Jedno jest pewne Rosja przestała już być potęgą i została wykluczona w wielu dziedzinach zarówno w sektorze politycznym jak i gospodarczym.