Garbiki w akwarium

Termin „garbiki” odnosi się do kwasu garbnikowego, który często dostaje się do akwarium przez korzenie lub dekoracyjne liście. Kwas garbnikowy, choć brzmi przerażająco, jest dobry dla większości akwariów.

Kwas garbnikowy jest substancją naturalną, która wymywa się z nowego drewna lub liści po dodaniu do akwarium. Dzieje się tak również w naturze i często dlatego wiele słodkowodnych rzek wydaje się mieć brązowo-żółty kolor. Kolor zabarwiony herbatą, który wytwarzają garbiki, jest często określany jako „efekt czarnej wody”.
Wielu akwarystów celowo odnawia drewno w akwarium lub regularnie dodaje liście wypełnione garbnikami, aby utrzymać w ten sposób wodę. Wiele tropikalnych ryb pochodzi ze środowisk czarnowodnych, więc dodanie tanin w celu stworzenia efektu czarnej wody w akwarium sprawia, że ​​środowisko jest dla nich bardziej naturalne.

Zalety

Oprócz naturalnego wyglądu, który garbiki ryby wytwarzają w twojej wodzie. Ma to również wpływ na parametry wody. Nic dziwnego, że kwas garbnikowy jest kwaśny, więc może obniżać pH.

Zmiana pH jest zwykle subtelna, ale być może trzeba będzie na nią początkowo zwracać uwagę po dodaniu nowego drewna/liści. Jeśli pH zmienia się zbyt szybko, może to spowodować szok pH u ryb.
Garbiki również zmiękczają wodę. Może to być przydatne, jeśli znajdujesz się w obszarze twardej wody. Wiele ryb, takich jak tetra, preferuje miękką wodę, więc naturalne zmiękczanie wody jest dla nich świetne.

Jaka to korzyść?

Większość ryb tropikalnych pochodzi z akwenów o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. Garbiki zawarte w wodzie pomagają odtworzyć ich naturalne źródło wody, w którym spędzili tysiące lat. Dlatego umieszczanie garbników w akwarium jest dla nich świetne.
Na przykład źródła wody w Ameryce Południowej są często lekko kwaśne, o pH od 5 do 7. Wiele z tych wód jest również miękkich. Jeśli więc trzymasz ryby z Ameryki Południowej, dodanie do akwarium drewna zawierającego dużo garbników może bardzo ułatwić odtworzenie ich naturalnego środowiska.
To wszystko wylatuje z okna, jeśli trzymasz ryby, które nie lubią tych warunków. Na przykład afrykańskie pielęgnice jeziorowe pochodzą z warunków alkalicznych i nie docenią kwaśnej wody. Wiele gatunków żyworodnych pochodzi ze źródeł twardej wody i nie lubi bardziej miękkiej wody.
Tak więc, jeśli trzymasz ryby, które cierpią z powodu tego rodzaju zmian, korzyści są zbędne i powinieneś unikać dodawania garbików do swojego akwarium.

Co jeśli nie podoba mi się wygląd?

Często ludzi pytają jak usunąć garbiki z wody. Często dzieje się tak, ponieważ nie są świadomi żadnych korzyści i uważają, że coś poszło strasznie nie tak. Czasami jednak jest to po prostu niepożądany kolor, ponieważ wiele osób woli wygląd krystalicznie czystego akwarium.