Jaki jest najlepszy klej do podłóg winylowych?

Podłogi winylowe to świetny sposób na odświeżenie pokoju bez wydawania fortuny. I nie musisz być ekspertem od majsterkowania, aby poradzić sobie z instalacją. Ale jeśli sam zastanawiasz się nad tym projektem, być może zastanawiasz się, jak zapewnić, że nowa podłoga pozostanie na swoim miejscu. Do tego potrzebny jest odpowiedni rodzaj kleju. Jeśli nie masz pewności, jakiego kleju użyć do podłóg winylowych, dobrze trafiłeś! Powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć, aby przeprowadzić udany projekt.

Czy w ogóle potrzebujesz kleju?

Na początek sprawdź, czy w ogóle potrzebujesz użyć kleju. Nie wszystkie rodzaje podłóg winylowych tego wymagają.

Na przykład podłoga z desek winylowych często ma konstrukcję typu „kliknij i zablokuj”. Krawędzie są sfazowane, dzięki czemu łączą się ze sobą bez potrzeby klejenia. Ale nadal możesz potrzebować kleju na krawędziach podłogi, aby utrzymać wszystko na swoim miejscu.

A nawet klejone podłogi winylowe mogą nie wymagać oddzielnego kleju. Niektóre typy mają samoprzylepny tył. Wystarczy usunąć folię, aby odsłonić lepką powierzchnię, i docisnąć ją do podłoża.

Samoprzylepne płytki podłogowe mogą czasami wymagać dodatkowej pomocy, aby bezpiecznie umocować je na swoim miejscu. Jeśli masz niezręcznie ukształtowaną podłogę i nie możesz uniknąć małych kawałków winylu, dodatkowy klej może być pomocny. To samo dotyczy powierzchni pionowych, takich jak podstopnice. Więc jeśli jesteś pewien, że klej jest wymagany do twojego projektu, jaki powinien być?

Charakterystyka skutecznego kleju do podłóg winylowych

Podłogi winylowe stawiają przed skutecznym klejem kilka wyzwań. Na początek jest elastyczny. Ugnie się lekko pod naciskiem – a podłogi są poddawane dużemu naciskowi. Oznacza to, że każdy klej do podłóg winylowych musi być w stanie zginać się z podłogą.

Będziesz także potrzebować czegoś wodoodpornego. Podłogi winylowe zazwyczaj są odporne na wodę, dlatego są dobrym wyborem do łazienek i kuchni. Jednak wszelkie szczeliny między płytkami lub deskami mogą umożliwić przenikanie wody. Dlatego potrzebujesz kleju, który nie będzie wrażliwy na wilgoć i będzie odporny na pleśń i pleśń.

I będziesz chciał czegoś, co nie będzie wydzielać toksycznych chemikaliów. Będziesz używać dużo kleju, aby utrzymać podłogę w miejscu. Nie chcesz, aby zanieczyszczał powietrze w Twoim domu.

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę rodzaj podłoża, do którego mocowana jest podłoga winylowa. Produkt, który doskonale działa na betonie, może nie być tak skuteczny na płytkach ceramicznych. Na szczęście na rynku dostępna jest szeroka gama klejów winylowych, odpowiednich do przyklejania do wszelkiego rodzaju podłoży.

Na koniec sprawdź czas wiązania. Chcesz uzyskać odpowiednią równowagę między szybką więzią a taką, która pozostawia czas na korekty. Może być konieczne nieznaczne przesunięcie winylowej deski lub płytki podczas układania innych. Klej, który łączy się w ciągu kilku minut, a nie sekund, znacznie ułatwi to zadanie.