Współczesna medycyna nieustannie tworzy nowe technologie i metody leczenia nawet najgroźniejszych chorób. Czasami chodzi też nie tylko o samo wyleczenie dolegliwości, ale również o powrót organizmu do pełnego zdrowia po trudnej chorobie. Odpowiednio dobrana do potrzeb pacjenta terapia może zdziałać prawdziwe cuda. Obecnie istnieje wiele metod prowadzenia terapii, które stosowane są w zależności od konkretnej sytuacji. W szeroko pojętej rehabilitacji bardzo dużą popularnością cieszy się fizykoterapia.
Czym są zabiegi fizykoterapii?
O fizykoterapii można mówić bardzo długo, jest to bowiem dość ogólne pojęcie. Obejmuje ono szereg zabieg leczniczych i rehabilitacyjnych, które łączy jedna wspólna cecha: wykorzystuje się w nich to, w jaki sposób na ludzki organizm działają najróżniejsze czynniki zewnętrzne. Przykładem fizjoterapii są zabiegi przy użyciu prądu. Być może brzmi to nieco przerażająco, ale w medycynie stosuje się prąd o takim natężeniu, że zabiegi te nie są nieprzyjemne ani bolesne. Pozwala to na skuteczną rehabilitację m.in. po urazach kończyn. Prąd nie tylko łagodzi ból po urazach, ale również pomaga w odzyskiwaniu pełnej sprawności w uszkodzonych kończynach.
Jego działanie stymuluje i pobudza mięśnie do pracy. W ramach fizjoterapii wykorzystywane jest także światło. Szczególną popularnością cieszą się zabiegi przy użyciu lasera, który jest niczym innym, jak mocno skoncentrowaną wiązką światła. Strumień kierowany na uszkodzone miejsce w celu naświetlania zniszczonych komórek skutecznie działa w łagodzeniu bólu i regeneracji tkanek. Może także przyśpieszać proces gojenia się ran oraz zrastania złamanych kości. Wiele zabiegów fizykoterapii stosowanych jest w przypadku problemów reumatycznych. Tak jest w przypadku leczenia ultradźwiękami.
Dźwięki o odpowiedniej częstotliwości skutecznie łagodzą ból i pomagają w schorzeniach tego rodzaju. Innym ciekawym rodzajem fizykoterapii jest krioterapia, w której wykorzystuje się działanie bardzo niskich temperatur. Z założenia temperatura musi wynosić poniżej 0 C, ale dopuszcza się tu stosowanie nawet temperatur rzędu -170 C. Takie warunki powodują kurczenie się naczyń krwionośnych i powolniejszy przepływ krwi. To z kolei łagodzi ból wynikający chociażby z urazów i złamań. Zastosowania fizykoterapii Celem fizykoterapii nie zawsze jest leczenie danych dolegliwości.
Często w zabiegach tych chodzi o samo łagodzenie bólu i powstrzymywanie rozwoju niektórych zwyrodnień i chorób. Istnieją jednak również takie zabiegi, które bardzo dobrze wspomagają podstawowe leczenie. Fizykoterapia jest istotną częścią rehabilitacji. Dzięki niej można szybciej dojść do pełnej sprawności nawet po bardzo ciężkich urazach. Czasami sam ból wynikający z kontuzji czy chorób sprawia, że normalne funkcjonowanie w życiu codziennym staje się niemalże niemożliwe. W takich sytuacjach fizykoterapia również jest niezastąpiona, pozwala bowiem na długofalowe łagodzenie takich dolegliwości. Przy odpowiednim wykonaniu wszystkie takie zabiegi są w pełni bezpieczne i bezbolesne.